Po válce roku 1866 se objevilo mnoho písní s texty, které popisovaly hrůzy a tragédie válečné události.
Ta nejznámější - Udatný rek kanonýr Jabůrek, která vznikla někdy kolem roku 1884, se zpívá dodnes. Paroduje někdejší oslavné kramářské písně a popisuje hrdinství rakouského dělostřelce, který nepřestal střílet, ani když přišel o obě ruce a hlavu. Je známá i pod názvy Kanonýr Jabůrek, Tam u Královýho Hradce nebo U kanónu stál…
Píseň, která má 16 slok, s vtipnou nadsázkou líčí neuvěřitelné vojenské úspěchy kanonýra Franze Jabůrka, který zničí celý pruský pluk. Přestože mu pruské střely působí různá zranění, pořád se nevzdává a pořád „láduje“. Když mu dělová koule utrhne hlavu a ta letí kolem generála, Jabůrek se omlouvá, že nemůže salutovat. Za své činy je povýšen do šlechtického stavu s čestným titulem Edler von Jaburek.
Inspirací autora bylo několik tradovaných příběhů o neohrožených vojácích z různých válek. Jistý Jabůrek, který se zúčastnil bojů na ostrově Visu v roce 1866, nařídil prý nabíjet děla dvojitou dávkou, čímž prý zahnal na útěk celou italskou flotilu. Časopis Dampfschiff psal v roce 1854 o hrdinném dělostřelci turecké fregaty. Když mu nepřátelská koule roztříštila pravou ruku, vzal doutnák do levice, a když přišel i o tu, vzal doutnák do zubů a v boji pokračoval.
„Příběh kanonýra Jabůrka je vedle divadelní hry, která předkládá fiktivní životní příběh kanonýra Franze Jabůrka, ale i dalších postav, také jedním dílem ze seriálu 12 příběhů o bitvě u Hradce Králové 1866, které jsme zpracovali graficky a od května se objeví na plakátech, webu a sociálních sítích,“ uvedl ředitel projektu vzpomínkových akcí Radek Balcárek.
U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové: termíny představení
12. 5. od 19.00 obnovená premiéra + 20.00 Fenomén Drak, 14. 5. od 16.00
28. 6. od 10.30
29. 6. od 10.00
1. 7. od 10.00
2. 7. od 16.00
3. 7. od 16.00