Jubilejní rok jedné z největších bitev 19. století si nenechaly ujít nejen spolky vojenské historie z Česka,ale také z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Dánska, Maďarska, Itálie a USA. Na bitevní ukázky vyslaly vojenské bojové jednotky, jezdce i vojenské kapely.
Účastníkům se na místech bitevních ukázek i na samostatných koncertech představí například česká Hudba 6. Praporu polních myslivců z Náchoda, Spielmannszug 1. Garde Regiment zu Fuss, německá hudební tělesa Bläsergruppe Langeln z Wernigerode, Heidedragoner Uetzingen e.V. Berittenes Trompeterkorps z Walsrode, Spielmannszug Radeberg, a rakouská kapela Artillerie Traditionskapelle Von der Groeben z Vídně.
Počet uniformovaných účastníků z vojenských spolků bude letos vůbec největší v celé historii vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové 1866. Do bitevních a vojenských ukázek se zapojí na 70 historických jednotek včetně jezdeckých formací. Návštěvníci uvidí nejvíce jednotek pěšáků, ale také jízdu v podobě hulánů, dragounů a husarů. K dispozici bude také 23 historických děl. Pro návštěvníky bude jistě atraktivní i to, že historické jednotky budou mít ležení přímo na bojišti. Budou spát v dobových stanech, v jejich blízkosti budou v ohradách ustájeni také jejich koně. Odhaduje se, že vojenské ležení bude mít asi 200 stanů.
„V tehdejších vojenských leženích ještě chyběly polní kuchyně, vojáci si vařili sami ve skupinách po čtyřech, k dispozici měli něco jako velký ešus, kde si připravovali jídlo. Centrálně fasovali jen pečivo, maso a suroviny k vaření. Potraviny získávali od obyvatel formou rekvizic, ale, bohužel, také rabováním,“ uvedl ředitel projektu Königgrätz 1866 Radek Balcárek.