CZ | EN | DE

Rok 1866 v názvech berlínských ulic aneb Královéhradecká ulice v Berlíně

Už před desítkami let jsem si všiml na mapě Berlína názvů dvou ulic: Gitschiner Strasse, česky tedy Jičínská ulice, a Skalitzer Strasse – Skalická ulice. Jičínská ulice dnes začíná zhruba od stanice berlínské podzemní dráhy Hallesches Tor, pokračuje na východ a od náměstí a stanice Cottbusser Tor na ni navazuje ulice Skalická, která se táhne až ke Slezské bráně a příslušné stanici metra blízko mostu přes Sprévu. Názvy obou ulic se v Berlíně objevily na konci 60. let 19. století, tedy po vítězství Pruska nad Rakouskem v roce 1866 a jsou připomínkou dvou východočeských měst, v jejichž blízkosti se odehrály významné bitvy mezi vítěznou pruskou a nakonec poraženou rakouskou armádou.

Koho trochu zajímá historie a taky plány měst, napadne ho, že v Berlíně musí někde být také Královéhradecká ulice, která by Němcům připomínala pro ně nejslavnější bitvu této války, tedy bitvu u Hradce Králové. V několika německých městech sice najdete Königgrätzer Strasse, podobně jako Gitschiner Strasse, nikoliv však v současném Berlíně. K tomu by bylo třeba se podívat na mnohem starší plány nynějšího německého hlavního města.

Královéhradecká ulice totiž v Berlíně vznikla v roce 1867, tedy rok po známé bitvě. V té době se zároveň bouraly berlínské hradby. Dosavadní komunikace, které vedly podél hradeb a pevnostních bran, byly po jejich zboření spojeny v novou ulici, Königgratzer Strasse, táhnoucí se v délce asi tří kilometrů podél západní strany Braniborské brány a přes Postupimské náměstí až k bývalé Hallské bráně (Hallesches Tor). Na ni hned navazovaly ulice Jičínská a Skalická.

Zatímco Jičínská a Skalická ulice byly na okraji centrální části Berlína, tedy mimo pozornost, Královéhradecká ulice byla značně „na ráně“. Se společným vstupem Německa a Rakouska-Uherska do I. světové války bylo vhodné na někdejší nepřátelství a tedy i bitvu tam u Královýho Hradce pozapomenout. K tomu účelu byla obětována část Královéhradecké ulice od Postupimského náměstí na sever a tendenčně přejmenována na Budapešťskou ulici – Budapester Strasse.

Po I. světové válce zaniklo jak Německé císařství, tak Rakousko-Uhersko, a vznikaly tradice nové. Tak byla Budapešťská ulice v roce 1925 přejmenována podle právě zesnulého sociálně demokratického politika a prvního německého prezidenta na ulici Friedricha Eberta. Toto jméno samozřejmě nemohlo vydržet nástup Třetí říše a tak z Ebertovy ulice se na deset let stala Hermann-Göring-Straße. Dnes je to opět ulice Ebertova.
Druhá část Královéhradecké ulice byla přejmenována v roce 1930 na Stresemannstraße podle liberálního politika Výmarské republiky a nositele Nobelovy ceny Gustava Stresemanna. Ani toto jméno samozřejmě nemohlo přežít Hitlerovu vládu a ulice byla přejmenována, opět vysoce aktuálně na Saarlandstraße na počest obsazení Sárska Německem. Dnes se ke jménu Stresemannstraße vrátila.

Königgrätzerstrasse se už zřejmě do Berlína nikdy nevrátí.

Jaroslav Dršata

 

  Kontakty

KÖNIGGRATZ 1866 - Garda města Hradce Králové z.s.

Velké náměstí 1
500 01 Hradec Králové
Telefon: +420 608 216 662 - Radek Balcárek
Email:

Facebook YouTube

Tato prezentace používá pouze technické soubory cookies, které jsou nutné k fungování prezentace.